5 perc elolvasni
03 Mar
Elhivatottság és közösségi szolgálat – Madari Andor története az önkéntes tűzoltóságban

Madari Andor több mint három évtizede elkötelezett az önkéntes tűzoltóság mellett. Pályája során nemcsak tűzoltóként, hanem vezetőként is sokat tett Lakitelek biztonságáért. Az elmúlt 13 évben a helyi önkéntes tűzoltó egyesület elnökeként dolgozott, célja pedig mindig is az volt, hogy közösségét szolgálja, fejlessze az egyesületet, és minél több embert ösztönözzön a segítségnyújtásra. Vele beszélgettünk hivatásáról, sikereiről és a jövőbeni terveiről.


Mikor és hogyan kerültél kapcsolatba az önkéntes tűzoltósággal? 1990 januárjában, leszerelésem után a helyi TSZ fűrészüzemében kezdtem el dolgozni. Itt lett munkatársam két önkéntes tűzoltó, Gödény Sándor és Győző-Molnár Imre, „a mai öregeink”. Sokat meséltek az önkéntes munkájukról. A baráti kapcsolat lehetővé tette, hogy alkalmanként segítettem nekik tűzoltásban. Ez az időszak mély nyomokat hagyott bennem. 

Mi motivált arra, hogy ilyen felelősségteljes szerepet vállalj? 

A közösség érdekében folytatott önkéntes munka engem mindig is érdekelt. Gyerekkoromban is mindenben benne voltam és mindig megtaláltak, ha segítség kellett. Felnőtt fejjel éreztem, hogy Lakitelek szülötteként tennem kell a közbiztonság, tűzbiztonság fenntartása érdekében (is). A 90-es évek elején a polgárőr egyesülethez csatlakoztam és vállaltam önkéntes munkákat. Az önkéntes tűzoltókkal 2000-es évek elején találkoztunk össze újra. Bekapcsolódtam a munkájukba, majd 2008-ban elvégeztem a 40 órás tűzoltó alaptanfolyamot. Ezután már képzett önkéntes tűzoltóként segítettem Lakitelek tűzvédelmének megőrzését. 

Mikortól töltöd be a Lakitelek ÖTE elnöki tisztségét?

13 éve, 2012 februárjában választottak meg az egyesület elnökének. 

Hogyan változott meg az egyesület működése azóta, hogy elnökké választottak?

Mondhatni teljes mértékben. Úgy gondolom egyesületünk újra a helyi közösség ismert és elismert szervezetévé vállt. Számítanak ránk és ennek az elvárásnak igyekszünk megfelelni. Ehhez természetesen kellenek a képzett önkéntes tűzoltók, a szakfelszerelések és hatékony tűzoltó autó. Ezeket folyamatos munkával, pályázati lehetőségek kihasználásával sikerült fejlesztenünk. 

Miket tartasz az eddigi elnöki időszakod legnagyobb sikereinek?

13 évvel ezelőtt egyesületünknek egy ZIL 131-es vízszállítója volt, mint tűzoltó autó. Azon kívül, hogy sok vizet tudott szállítani, nem volt alkalmas erre a feladatra. Nem fért el benne személyzet és málha sem. Ezen az autón kívül semmink nem volt. A folyamatos pályázatok beadásának köszönhetően egyre többet nyertünk. Így elkezdtük fejleszteni az eszközállományunkat. Nagy hangsúlyt fektettünk a támogatók bevonására és a tagok toborzására. Szerencsére sokan megértették a hívó hangot és csatlakoztak sorainkba. Megkerestük a helyi vállalkozókat egy ajánlattal: küldjenek egy alkalmazottjukat az egyesületünkbe és cserébe mi ingyenesen alapképzésben részesítjük. Ez által a vállalkozónak is lesz egy tűzvédelemben jártas szakembere és a mi tagságunk is bővül. Ezt is sokan jól fogadták és támogatták. A nyertes pályázatoknak köszönhetően mára jól felszerelt, szakértő csapattal rendelkezünk. Elnökségem kezdetével egy évben alakítottam meg az egyesület zenekarát. A zenekar gyorsan Lakitelek és környéke kedvencévé vált. Erre is méltán lehettünk büszkék. 

Milyen nehézségekkel szembesültetek az elmúlt években, és hogyan sikerült megoldani ezeket?

Az elmúlt évek egyik nagy nehézsége, vesztesége volt a tűzoltó zenekar feloszlása. Tíz éves fennállása után villámcsapásként ért a tagság nagy részének bejelentése, hogy nem kívánják folytatni velünk a közös munkát. Mindez előzetes jelzések, kritikák nélkül, egyik pillanatról a másikra megtörtént. Úgy gondolom, ha elmondják időben a felmerülő problémájukat, a feltett kérdéseikre válaszolhatunk, akkor még ma is működne a tűzoltózenekar. Amennyiben kialakult volna erről párbeszéd, megoldás keresése és nem jutunk közösen elfogadható eredményre, akkor el tudtam volna fogadni ezt a döntésüket. De anélkül dönteni, hogy minket, engem meg sem hallgattak, így érthetetlen továbbra is ez a számomra. Úgy gondolom nehézség mindig volt és lesz is. Ezekre megoldandó feladatként tekintettem minden esetben. A biztonságos működés érdekében a stabil anyagi háttér megteremtése elengedhetetlen. Folyamatos tárgyalásoknak és lobbi tevékenységnek köszönhetően szinten tudtuk mindig tartani magunkat. (Szeretnék köszönetet mondani a Népfőiskola Alapítványnak, mint fő támogatónknak. Hosszú évek óta folyamatos támogatónk, hozzájárulva ezzel Lakitelek biztonságának megőrzéséhez.) Több alkalommal előfordult a tűzoltó autó alkalmatlanságának kérdése. A fejlődésünknek köszönhetően a régi tűzoltó autó nem tudta már betölteni a növekvő feladatokat. Cserélnünk kellett. Elnökségem óta a negyedik tűzoltó autónk van. A közelmúltban sikerül megvásárolni összefogásunk eredményeként a számunkra új tűzoltóautót. Az utóbbi években rendszeresen problémát jelentett a szakképzett hivatásos tűzoltó sofőr hiánya. A tavalyi évben ezt is sikerült összefogással megoldanunk. Három fiatalt iskoláztunk be hivatásos jogosítvány megszerzésére az autós iskola támogatásával. Ezúton is köszönöm a K.O. autósiskola támogatását. 

Szerinted milyen irányba fejlődhet még az egyesület? 

Amíg ilyen elhivatott tagjai vannak egyesületünknek, addig csak jó irányban fejlődhetünk. Szeretnénk minél több tudást, gyakorlati fogásokat átadni a lakosság részére, amiket háztartásukban tudnak saját biztonságuk érdekében hasznosítani. Ezzel remélhetőleg még többen megismerik a napi munkánkat és bővül tagságunk. A jelenlegi felszereltségünkkel és szaktudásunkkal már önálló beavatkozásra alkalmasak vagyunk. Azonban ahhoz, hogy ezt hivatalossá tehessük úgy, hogy ne legyen tagjaink számára megterhelő, még további képzett tűzoltókra van szükségünk. Bízom benne, hogy a közeli jövőben ez is megoldódik, sikerül. 

Hogyan fogadja a helyi közösség a munkátokat?

Lakitelek lakossága mindig is jól fogadta az önkéntesek önzetlen munkáját. Nincs ez másként a tűzoltók esetében sem. Bajtársaink ismertek a lakosság körében, tiszteletnek örvendenek. Szakmai bemutatók alkalmával is mindig nagy az érdeklődés, a kíváncsiság. Ezek mindig jó hangulatban telnek, sokszor hosszú, tartalmas beszélgetésekkel zárulva. 

Vannak-e programok, események, amelyek segítik erősíteni a lakosság és az ÖTE kapcsolatát?

A kezdetektől fogva fontos volt számunkra, hogy egyesületünk tevékeny tagja legyen a helyi közösségnek. Ismerjenek minket és számítsanak ránk. Települési rendezvényeken rendszeresen tartottunk, tartunk bemutatókat, vagy rendezvény biztosítási feladatokat látunk el. Az óvodába és az iskolába is minden évben tartunk bemutatókat, foglalkozásokat. Az országos nyitott szertárkapuk programhoz csatlakozva, minden évben várjuk az érdeklődőket szertárunkba és tűzoltó autónkba. Az utóbbi két évben december 6-án tűzoltóautóval érkezett Lakitelekre a Mikulás a kicsik nagy örömére. December 31-ére három alkalommal szerveztünk jótékonysági bált, amelyet hagyományszerűen minden évben tervezzük megrendezni. Ezen túl igyekszünk minden felkérésnek eleget tenni. Volt, amikor óvodás gyermek álmát valósítottuk meg, tűzoltó autóval mentünk érte az óvodába. 

Van-e olyan bevetés vagy esemény, ami különösen emlékezetes maradt számodra?

A sok bevetés alkalmával az válik számomra emlékezetessé, amikor sikerül megelőzni a nagy bajt és az érintettek mosolyogva búcsúznak el tőlünk. Sajnos ilyen ritkán van.  A legemlékezetesebb esetek között az időjárási katasztrófák vannak többségben. Nem egyszer volt, amikor fél napon keresztül, éjszakában nyúlóan, szakadó esőben kellett törött fákat vágni, szivattyúzni a felgyülemlő vizet utcákból, szobákból és pincékből.  

Mit jelent számodra ez a szerep nemcsak vezetőként, hanem önkéntes tűzoltóként is?

Számomra nagyon fontos, sok esetben mindenek elé helyezett ez a szerep, ez a vállalás. Az én személyem kettős az egyesületünk életében. Nem szokásos minden esetben, hogy az elnök vonulós tűzoltó is. Elnökként jó látni, hogy tagjaink örömmel végzik önként vállalt munkájukat. Ehhez igyekszünk minél jobb feltételeket teremteni. Eddig ezt viszonylag jól sikerült megvalósítanunk. Az önkéntes tűzoltók a családom, itt mindenki tegezi a másikat kortól függetlenül. A magánéletben is számíthatunk egymásra. Nagyon jó érzés tölt el, amikor vonulásokból hazaérve megállapíthatjuk, hogy szorult helyzetbe lévőkön sikerült segítenünk. Ha ezeken kívül mást nem is adna ez a munka, ez a csapat, már akkor is érdemes ezt csinálni.

 Milyen célokat tűztél ki a Lakitelek ÖTE számára a jövőre nézve?

Több célunk, célom is van a jövőre nézve. A tagság folyamatos bővítése, a fiatalok, fiatalkorúak bevonásával. A lakosság tájékoztatása, tudatossá válásukhoz szakmai segítség nyújtás. Megelőzést segítő eszközök népszerűsítése. Univerzális poroltók rendszeresítése minél több háztartásban. 

Mit üzennél azoknak, akik csatlakozni szeretnének az egyesülethez, vagy gondolkodnak az önkéntes tűzoltói szolgálaton?

Biztatni tudom azokat, akik érdeklődnek a tűzoltó egyesületünk iránt, jöjjenek és nézzenek körül. Pillantsanak be hétköznapjainkban és meglátják, hogy egy jó közösség tagjává válhatnak tagságukkal. E mellett nagyon fontos, hogy a mindennapokban használható tudást szerezhetnek, amely sok esetben megkönnyíti az életüket. Új látásmódot adhat, amellyel csökken környezetük veszélyeztetettsége. Minél többen vagyunk az egyesületben, minél többen dolgozunk közösségünkért, annál könnyebb, mondhatni élvezhetőbb lesz az önkéntes munka mindenki számára és nő Lakitelek közbiztonsága, tűzbiztonsága.


Köszönöm az interjút, Andor! További eredményes éveket és mindig biztonságos visszatérést minden bevetésről!

Horváth Károly